Dámské kalhoty – dříve ryze mužský oděv v dámském šatníku

Historie kalhot sahá téměř až do roku 700 před naším letopočtem, kdy bojovníci díky nim mohli pohodlně jezdit na koni a navíc jezdcům chránily nohy před odřením. V této době tedy byly kalhoty výhradně mužským oděvem a vlastně tomu tak bylo ještě hodně dlouho poté. První ženou v kalhotách byla výstřední švédská královna Kristýna, která byla vychovávána jako následník trůnu a pánské kalhoty si poprvé oblékla v roce 1654 při své náročné cestě do Říma.

Ve Francii Napoleon dokonce ženám nošení kalhot zakázal zákonem, ve viktoriánské Anglii způsobily velký poprask ženy – dělnice, které si pánské kalhoty oblékly při pracích v lomu, místo sukní, které jim překážely.

Teprve v devatenáctém století začala kalhoty propagovat spisovatelka George Sand, která byla originální, ráda šokovala a díky obléknutí kalhot způsobila pozdvižení. Odvážné ženy, které se rozhodly ji následovat, se bohužel ale dočkaly pouze opovržení ze strany mužů a nepřátelských pohledů ostatních žen. Změna v dámské módě ale přeci jen nastala, a to díky sportu. Od roku 1909 Francie díky vyhlášce ženám umožňovala přeci jen odložit sukni, a to při jízdě na koni nebo na bicyklu a po nějaké době byly dokonce na trh, firmou Herm'es, uvedeny první dámské lyžařské kalhoty

Když se ale Marlene Dietrich začátkem třicátých let procházela v kalhotách po volnomyšlenkářské Paříži, byla policií zatčena za pobuřování. V době války už ale ženy nosily kalhoty celkem běžně. Většinou to byly kalhoty jejich mužů, kteří byli na frontě a jejich civilní oblečení zůstalo doma. Teprve ale až džínová revoluce v šedesátých letech vnesla změny do dámské módy a kalhoty se již staly běžnou součástí dámského šatníku.

Běžnou a troufnu si říci, že i velmi oblíbenou součástí šatníku každé ženy jsou dámské kalhoty dodnes. A to především díky tomu, že se dnes nabízí výběr z široké škály barev, nepřeberného množství materiálů, jako jsou koženkové kalhoty, plátěné kalhoty nebo rifle, a také ze zajímavých střihů kalhot, kterými jsou například harémové kalhoty, kalhoty s rovnými, úzkými, zúženými nebo naopak širšími nohavicemi, dámské kalhoty s klasickou délkou nohavic nebo se zkrácenou délkou nohavic nad kotníky.

                   kalhoty rebeka                                rifle Skyler                                    kalhoty Ester